Молитва перед хирургическим действием

Владыко Вседержителю, Святый Царю, наказуй и не умершвляй, утверждай и возводяй низверженныя, телесныя человеков скорби исправляй, молимся тебе, Боже наш раба твоего (имярек) немощствующа посети милостию Твоею, прости ему всякое согрешение вольное и невольное. Ей Господи, врачебную Твою силу с небес низпосли еже управити ум и руку раба Твоего лекаря да нуждную хирургию сотвори благополучно, яко телесному недугу больнаго раба Твоего (имярек) совершенно исцелитися, и всякому нашествию неприязненному далеко отгнану быти от него. Воздвигни его от одра болезненного и даруй его здрава душею и телом церкви Твоей благоугождающа и творища волю Твою.

Твое бо есть еже миловати и спасати ны, Боже наш и Тебе славу возсылаем Отцу, и Сыну и Святому Духу ныне и присно, и

во веки веков. Аминь (земной поклон).